Home Rajon & Botë Xhamitë në Mbretërinë e Bashkuar hapin dyert për të ndihmuar njerëzit në valët ekstreme të të nxehtit

Xhamitë në Mbretërinë e Bashkuar hapin dyert për të ndihmuar njerëzit në valët ekstreme të të nxehtit

by 05
0 comment

Njerëzit e prekur nga vala e të nxehtit kanë kërkuar strehim në xhamitë në veriperëndim të Anglisë.

Met Office ka lëshuar paralajmërimin e saj të parë të nxehtësisë ekstreme, ndërsa Mbretëria e Bashkuar po kalon në temperatura ekstreme. Përveç kësaj, një alarm i nivelit 4 të nxehtësisë u lëshua nga Agjencia e Sigurisë Shëndetësore e Mbretërisë së Bashkuar.

Njerëzit janë të mirëpritur të pushojnë nga nxehtësia në xhaminë Makki Masjid në Longsight, Mançester.

Ata gjithashtu ofrojnë ujë falas midis orës 13:00 dhe 22:00, me zona të caktuara për gratë dhe burrat.

Përgjegjësia jonë është të kujdesemi për fqinjët tanë si qendra e komunitetit tonë këtu në Longsight, tha Imami i xhamisë në një njoftim në rrjetet sociale.


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]