Home Rajon & Botë Ushtarët izraelitë vrasin dy palestinezë në Bregun Perëndimor

Ushtarët izraelitë vrasin dy palestinezë në Bregun Perëndimor

by 05
0 comment

Dy palestinezë e kanë humbur jetën në bastisjen që ushtarët izraelitë ndërmorën në qytetin Jenin që ndodhet në veri të Bregut Perëndimor nën pushtim, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas informacioneve të marra nga burimet lokale, mësohet se forcat izraelite zhvilluan bastisje në qytetin Jenin.

Kundër palestinezëve që reaguan, ushtarët izraelitë përdorën plumba të vërtetë dhe plastik.

Në një deklaratë me shkrim nga Ministria palestineze e Shëndetësisë thuhet se dy palestinezë humbën jetën në bastisjen e kryer nga ushtarët izraelitë në Jenin.

Forcat izraelite shpesh herë kryejnë bastisje në Bregun Perëndimor dhe Kudsin Lindor të pushtuar dhe arrestojnë palestinezët me pretendime të ndryshme.

Kjo është arsyeja pse shkaktohen incidente mes ushtarëve izraelitë dhe banorëve palestinezë të cilët reagojnë ndaj bastisjes së ushtrisë izraelite.

Kampi i Refugjatëve Jenin në veri të Bregut Perëndimor, ku janë përqendruar grupet e armatosura palestineze të rezistencës, herë pas here është skenë e përleshjeve të armatosura gjatë bastisjeve të ushtarëve izraelitë.


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
  • 1
  • 2
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]