Home Lajme Tragjedia në Turqi, Osmani: Qëndrojmë me popullin turk në këtë kohë të rëndë

Tragjedia në Turqi, Osmani: Qëndrojmë me popullin turk në këtë kohë të rëndë

by 05
0 comment

Presidentja Vjosa Osmani ka ngushëlluar popullin turk për tragjedinë që ndodhi në një minierë ku humbën jetën 41 persona dhe u lënduan 11.

Osmani tha se në këto kohë të vështirë Kosova qëndron me Turqinë dhe me familjarët e viktimave.

“Ngushëllimet tona më të thella shkojnë për familjet e viktimave të shpërthimit tragjik në minierën në Bartin. Mendimet tona janë me më të dashurit e tyre, të plagosurit dhe popullin e Turqisë në këtë kohë të vështirë”, ka shkruar Osmani në Twitter.

41 persona vdiqën pas një shpërthimi në një minierë qymyri në veri të Turqisë, tha presidenti Reccep Tayyip Erdogan.

Zbulimi i trupit të fundit të zhdukur i jep fund operacionit të shpëtimit, më shumë se 20 orë pas shpërthimit vdekjeprurës të së premtes.

Më herët ministri i brendshëm tha se 58 persona që punonin në minierë kur shpërtheu shpërthimi u shpëtuan ose dolën vetë.

Suleyman Soylu tha se 10 persona u dërguan në spital dhe një u lirua, raporton BBC, transmeton Gazeta Express.

Rreth 110 njerëz ishin në minierë në kohën e shpërthimit të së premtes, pothuajse gjysma e tyre në më shumë se 300 metra thellësi.

Ekuipazhet e urgjencës kishin punuar gjatë natës, duke gërmuar nëpër shkëmb në përpjekje për të arritur te të mbijetuarit.

Familja dhe miqtë e të zhdukurve priten me ankth afër minierës lajmet për të dashurit e tyre, derisa ekipet e shpëtimit po bënin punën e tyre.

Erdogan ka vizituar vendin në provincën Bartin, së bashku me ministra të tjerë dhe konfirmoi se personi i fundit i zhdukur ishte gjetur i vdekur.

Autoritetet thanë se prokurorët turq kanë nisur një hetim për shkakun e shpërthimit, por indikacionet fillestare ishin se shpërthimi ishte shkaktuar nga lagështia e zjarrit, një term që i referohet metanit që krijon një përzierje shpërthyese në minierat e qymyrit.

Besohet se ka ndodhur në rreth 300 metra thellësi. Në atë kohë, rreth 49 njerëz kishin punuar në zonën e “rrezikshme” midis 300 dhe 350 metra nën tokë, tha Soylu.

Ministri i Energjisë Fatih Donmez tha se kishte shembje të pjesshme brenda minierës, por nuk kishte zjarre të vazhdueshme dhe ventilimi po funksiononte siç duhet.


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
  • 1
  • 2
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]