Home Rajon & Botë Shumë në Evropë mund të bëhen të pasur papritur: ky është “ari” i ri

Shumë në Evropë mund të bëhen të pasur papritur: ky është “ari” i ri

by 05
0 comment

Rritja e çmimeve të energjisë në Evropë i ka detyruar banorët t’u kthehen metodave të vjetra, klasike të ngrohjes, si qymyri dhe dru zjarri.

Market Insider na kujton se çmimet e energjisë u rritën në qiell pas pushtimit rus të Ukrainës, dhe me ardhjen e dimrit, Evropa po përballet me një realitet të vështirë – madje edhe reduktime të mundshme, dhe dru zjarri mund të jetë “ari i ri”.

Këtu lind një problem i ri, sepse ndërsa evropianët dynden në dyqane për soba dhe vatra zjarri, jo të gjithë janë të trajnuar njëlloj si t’i përdorin ato, gjë që mund të çojë në rrezik.

Një i intervistuar në Washington Post thotë se kjo mund të çojë edhe në vdekje të shumta këtë dimër.

Gazeta thekson se çmimet e energjisë në disa pjesë të Evropës u rritën deri në një mijë për qind pas pushtimit. BE-ja po përpiqet të qetësojë situatën dhe të mbushë depot e naftës dhe gazit. Analistët parashikojnë se inflacioni dhe mungesa e energjisë do të rrisin varfërinë në Evropë.

Kreu i agjencisë gjermane të rregullimit të energjisë, Klaus Muller, ka thënë shkurt se e gjithë kjo është pjesë e planit të Putinit dhe se është “çmimi i kësaj lufte”. /tesheshi.com/


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]