Home Rajon & Botë Rënia e popullsisë amerikane, e mundshme një Gjermani nr. 2 me “viza pa hesap”

Rënia e popullsisë amerikane, e mundshme një Gjermani nr. 2 me “viza pa hesap”

by 05
0 comment

Rritja e popullsisë ka rënë në nivelin më të ulët në historinë e fundit amerikane për shkak të rënies së numrit të lindjeve dhe rritjes së vdekjeve, dhe vazhdimit të politikave të imigracionit që Amerika ka adoptuar nën Trump.

Duke qenë se bashkëpunimi i SHBA-së dhe Kinës ka rënë në nivelin më të ulët që nga normalizimi i marrëdhënieve midis dy vendeve, Uashingtoni është gjithnjë e më i shqetësuar se Kina, e cila tani po zhvillon aftësitë e saj ushtarake, do të pushtojë zonat që mundet arrijnë në të ardhmen e afërt, veçanërisht Tajvanin.

Ike Barrash, një mendimtar politik dhe studiues që merret me çështjet e Kinës dhe konkurrencës së fuqive të mëdha, në një artikull në revistën amerikane National Interest tërheq vëmendjen për rivalitetin midis Amerikës dhe Kinës në luftën për hegjemoninë globale dhe rëndësinë e rolit të emigracionit për të arritur një avantazh në këtë drejtim nga ana e ashingtonit.

Nëse SHBA-ja dëshiron të fitojë një konkurrencë afatgjatë me një vend me katërfishin e popullsisë së saj, duhet të përdorë të gjitha mjetet në dispozicion, veçanërisht fuqinë e butë, dhe të përfitojë nga përfitimet e mëdha të ofruara duke hapur derën për imigracionin, thotë Barrash.

Rritja e popullsisë, në nivelin më të ulët në historinë e fundit amerikane

Ai beson se talentet në botë duan të studiojnë, të fillojnë një biznes dhe të paguajnë taksa në SHBA, por që kjo nuk u mundësohet. Në vend që t’i mirëpresin ata politikat amerikane të krijuara për të frenuar emigracionin po shkaktojnë një rënie demografike, pretendon ai, duke e krahasuar me Kinën.

Kina vetë “është penduar” për strategjinë e para disa viteve të frenimit të lindjeve, kur e kuptoi që potenciali njerëzor është baraz me ekonomi të fuqishme.

Barrash thotë se Amerika ka lëshuar viza për më pak se tre përqind të më shumë se 20 milionë aplikimeve për viza në vit gjatë tre viteve të fundit.

Rritja e popullsisë ka rënë në nivelin më të ulët në historinë e fundit të SHBA-së për shkak të rënies së numrit të lindjeve dhe rritjes së vdekjeve, dhe vazhdimit të politikave të imigracionit të miratuara nga Amerika nën ish-presidentin Donald Trump.

Barrash arriti në përfundimin se rëndësia e hapjes së derës për emigrantët nuk lidhet vetëm me forcimin e ekonomisë amerikane, por do të ndihmojë në arritjen e ekuilibrit ushtarak në ushtrinë amerikane.

Është një strategji që Evropa Perëndimore miratoi gjatë Luftës së Ftohtë për t’iu kundërvënë kërcënimit sovjetik kur hapi dyert e saj për emigrantët për të rimbushur popullsinë e saj.

Me këtë lloj politike, nëse nis e aplikohet, urisë gjermane do i shtohet dhe uria amerikane, duke provokuar kështu të tjera tërmete demografike, me jo thjesht njerëz por dhe popuj që rendin drejt “tokës së premtuar”. /tesheshi.com/


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]