Home Karrierë Në biznes, zgjidhja e problemeve më e mirë se idetë e mëdha

Në biznes, zgjidhja e problemeve më e mirë se idetë e mëdha

by 05
0 comment

Në qendër të çdo risie të rëndësishme është gjithmonë një ide. Ideja e Clarence Birdseye për ngrirjen e peshkut revolucionarizoi industrinë ushqimore.

Ideja e Charles Schwab rreth komisioneve të sheshta ndryshoi investimin përgjithmonë.

Ideja e Steve Jobs për të krijuar një pajisje që do të vendoste një bibliotekë të tërë muzikore në xhepin tuaj, do të ndryshonte fatin e Apple.

Megjithatë, nuk duhet të ngatërrojmë se nga ka ardhur një ide e mrekullueshme. Idetë me të vërtetë të dobishme nuk dalin nga ajri ose nëpërmjet teknikave të dashura si brainstorming ose të menduarit divergjent.

Në hulumtimin e librit të tij, Mapping Innovation, autori Greg Satell zbuloi se firmat më inovative nuk janë domosdoshmërisht më krijuese apo më të mira në zgjidhjen e problemeve sesa shumica. Përkundrazi, ajo që i veçonte ishte se sa me vëmendje i shikonin problemet e reja për t’u zgjidhur.

E vërteta është se nëse doni të krijoni një kulturë të vërtetë inovative, nuk janë idetë që duhet të lartësoni, por problemet.


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]