Home Shtime Çka përmbajnë fotot e publikuara nga NASA? Flet profesori i Astronomisë

Çka përmbajnë fotot e publikuara nga NASA? Flet profesori i Astronomisë

by 05
0 comment

Profesori i astronomisë, Milaim Rushiti ka folur në lidhje me fotografitë e mahnitshme që ka publikuar NASA.

Rushiti tregoi se çfarë përmbajnë këto fotografi, njofton Klankosova.tv.

“Faktikisht ato çka janë më të mëdha janë galaktika, jo vetëm yjet, ato çka janë më afër si drita të bardha, këto paraqesin yjet e sistemit të galaktikës sonë. Ndërsa ato që janë më larg dhe të kuqe janë ato të cilat që paraqesin galaktikat që janë më larg”, është shprehur Rushiti.

“Ato galaktika që janë pesë të grumbulluara njëra afër tjetrës, kur ne e dimë që ato janë miliona dritë larg njëra-tjetrës, por teleskopi James Web e bën të mundshëm, që të kap një pjesë të universit dhe t’i afrojë në një fotografi të vetme katër apo pesë galaktika në një imazh të vetëm”, shtoi ai.


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]