Home Mix Më inteligjenti në botë, vetëm11 vjeç: ku ia kaloi Albert Einstein-it?

Më inteligjenti në botë, vetëm11 vjeç: ku ia kaloi Albert Einstein-it?

by 05
0 comment

Njëmbëdhjetë vjeçari Yusuf Shah, sipas testimit të Mensa-s IQ, është njeriu më i zgjuar në botë, shkruan Yorkshire Evening Post.

Shahu shënoi 162 pikë në test, që do të thotë se koeficienti i inteligjencës së tij është aq shumë, pasi vlerësohet se Albert Einstein dhe Stephen Hawking kishin një IQ rreth 160.

“Të gjithë në shkollë mendojnë se jam shumë i zgjuar dhe gjithmonë kam dashur të di nëse jam në 2% të njerëzve që bëjnë testin Mensa”, tha ai nga Leeds për Yorkshire Evening Post.

Shahu dhe prindërit e tij vendosën ta bënin atë të përgatitej për testin Mensa ndërsa përgatiteshin njëkohësisht për provimet e pranimit në shkollën e mesme. “Është një provim i vështirë për t’u përgatitur,” tha babai i tij Irfan Shah për gazetën.

“Ne thjesht vazhduam të bënim atë që bëjmë normalisht – asgjë specifike për testin e inteligjencës. Unë ende i them atij ‘babai yt është më i zgjuar se ti’. Ne i marrim të gjitha me qetësi. Edhe nëse je i talentuar, duhet të jesh më i madhi punëtor”, shtoi ai.  Jusufi, i cili dëshiron të studiojë matematikë në Oksford ose Kembrixh – tregoi shenja gjenialiteti që në moshë të re, tha Irfan.

“Ai thjesht ka këtë sens të natyrshëm të matematikës. Edhe mësuesit e tij sa herë marrim raporte shkollore thonë: ‘Nuk kemi çfarë t’i mësojmë, ai tashmë di gjithçka’”, përfundoi babai i gjeniut të vogël.

Jusufit kënaqet me çdo gjë që i stimulon trurin. Fillimisht filloi të luante me kubikët e Rubikonit në janar të këtij viti pasi e pa një të tillë në shtëpinë e shokut të tij dhe në fund të muajit mund t’i zgjidhte lehtësisht kubat pa vështirësi. Vëllai më i vogël Khalid, 8 vjeç, gjithashtu shpreson të kalojë testin e Mensa-s kur të jetë më i madh, por tashmë ka filluar të ndjekë hapat e vëllait të tij me interes për kubat e Rubikonit.

Në vitin 2019, kur Jusufi ishte 7 vjeç, ai zbuloi një fenomen matematikor që tani quhet “Rregulli i Sheshit të Jusufit”. Babai Irfan kontaktoi një profesor të matematikës në Universitetin e Kembrixhit, të cilit i ofroi një shpjegim për këtë fenomen. /tesheshi.com/


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
  • 1
  • 2
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]