Home Rajon & Botë “Mbi 9.300 të mitur palestinezë të ndaluar nga Izraeli nga viti 2015”

“Mbi 9.300 të mitur palestinezë të ndaluar nga Izraeli nga viti 2015”

by 05
0 comment

Më shumë se 9.300 të mitur palestinezë janë ndaluar nga Izraeli që nga viti 2015, tha Shoqata e të Burgosurve Palestinezë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë për shënimin e Ditës Botërore të Fëmijëve, OJQ-ja palestineze tha se forcat izraelite arrestuan 750 të mitur në vitin 2022.

“Rreth 160 fëmijë janë ende në burgjet izraelite”, thuhet në deklaratë.

Sipas OJQ-së, tetë të mitur, duke përfshirë tri vajza, mbahen në bazë të ndalimit administrativ, praktikë e cila lejon burgimin e palestinezëve pa akuza ose gjyq.

“Fëmijët u nënshtrohen të gjitha formave të abuzimeve sistematike, përfshirë torturën”, thuhet në deklaratë.

Në vitin 1990, Kombet e Bashkuara caktuan 20 Nëntorin për të shënuar Ditën Botërore të Fëmijëve për të përkujtuar miratimin e Deklaratës së të Drejtave të Fëmijës në vitin 1959.


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
  • 1
  • 2
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]