Home Ferizaj “Lamtumirë QKUK”, e lë punën drejtori i Anestezionit, Nehat Baftiu

“Lamtumirë QKUK”, e lë punën drejtori i Anestezionit, Nehat Baftiu

by 05
0 comment

Drejtori i Anestezionit Nehat Baftiu, njofton se ka dhënë dorëheqje të parevokueshme nga detyra si Anesteziolog dhe Reanimator në Klinikën e Anesteziologjisë dhe Mjekimit Intenziv  pranë ShSKUK-së.

Doktor Baftiu thotë se arsyeja ë dorëheqjes është personale, por ka kritika për institucionet e vendit që e kanë sjëllë shëndetësinë kosovare në këtë gjendje.

“Arsyeja për këtë dorëheqje sa është personale po aq është edhe një moment reflektimi dhe alarmi për të gjitha institucionet qeveritare për gjendjen në të cilën e kanë sjellë shëndetësinë e Kosovës në përgjithësi dhe pozitën e mjekëve në veçanti”.

“Normalisht që për këtë gjendje faji bie mbi të gjitha partitë politike në vend, ato që ishin dje dhe këto qe janë sot në pushtet.  Sikur ata dje, edhe këta sot, ende flasin për shëndetësinë në nivel dëshirash. Të gjitha ato premtime për sektorin e shëndetësisë mbeten ende të pa realizuara, ndonëse pritjet kanë qenë dhe janë ende të mëdha. E dhimbshme është kjo gjendje në të cilën jemi katandisur”, shkruan ai ndër të tjera.

Postimi i tij i plotë:


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]