Home Lajme Kurti s’heq dorë nga reciprociteti, i bën thirrje BE-së dhe NATO-s për dënim të agresionit serb 

Kurti s’heq dorë nga reciprociteti, i bën thirrje BE-së dhe NATO-s për dënim të agresionit serb 

by 05
0 comment

Kryeministri Albni Kurti ka dalur në konferencë për media, për të dhënë më shumë detaje lidhur me veprimet e Qeverisë pas ngjarjeve të djeshme në veri të Mitrovicës.

Kurti ka thënë dokumentet e hyrje-daljes do të kenë validitet 90 ditor, dhe se gjithçka do të veprohet me reciprocitet, njëjtë sikur veprohet për shtetasit e Kosovës që hyjnë në Serbi.

“Ne nuk do të dëshironim fare të ketë këso dokumente për hyrje-dalje. Por, nëse ka një të tillë për qytetarët tanë që hyjnë në Serbi, njëjtë do të ketë edhe për qytetarët e Serbisë që hyjnë në Kosovë”, deklaroi Kurti.

Kryeministri tha gjithashtu se gjithsej janë vendosur nëntë barrikada pranë pikëkalimeve kufitare dhe derisa të hiqen të gjtiha, nuk do të pezullohet masa e reciprocitetit deri më 1 shtator.

Tutje, kryeministri i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian dhe NATO-së për të dënuar agresionin serb.

“Nuk do të lejojmë destabilizimin e rendit kushtetues demokratik të Republikës tonë… U bëjmë thirrje faktorëve ndërkombëtarë, kryeqendrave perëndimore demokratike, Bashkimit Evropian dhe NATO-s, që të denojnë dhunën dhe agresionin e bandave kriminale në veri të Kosovës, të cilat qartazi janë të nxitura, përgatitura dhe financuara nga Beogradi” deklaroi kryeministri./Indeksonline/


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]