Home Rajon & Botë Kur SHBA “zemërohet” me Izraelin

Kur SHBA “zemërohet” me Izraelin

by 05
0 comment

Uashingtoni është “i shqetësuar” pasi autoritetet izraelite mbyllën disa OJQ palestineze që vepronin në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Ushtria izraelite njoftoi më herët se kishte kryer kontrolle gjatë natës në shtatë organizata në Ramallah, qyteti i Bregut Perëndimor që është shtëpia e Autoritetit Palestinez.

Izraeli përcaktoi gjashtë organizata palestineze si organizata terroriste tetorin e kaluar për shkak të lidhjeve të tyre të dyshuara me grupin e majtë Fronti Popullor për Çlirimin e Palestinës (PFLP), megjithëse zyrtarët izraelitë nuk kanë ndarë publikisht asnjë provë për këto lidhje.

Të gjitha OJQ-të kanë mohuar çdo lidhje me PFLP, e cila është cilësuar një grup terrorist nga shumë vende perëndimore.

“Ne jemi të shqetësuar për mbylljen e gjashtë zyrave të OJQ-ve palestineze në dhe rreth Ramallah nga forcat izraelite të sigurisë”, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA Ned Price.

“Ne nuk kemi ndryshuar qëndrimin tonë apo qasjen tonë ndaj atyre organizatave,” tha ai në një konferencë shtypi, duke shtuar se Uashingtoni nuk financon asnjë prej tyre.

“Ne nuk kemi parë asgjë në muajt e fundit që do të ndryshonte (qëndrimin tone),” shtoi ai.

Zyrtarët amerikanë kanë qenë në kontakt me homologët izraelitë “në një nivel më të lartë” për të marrë informacion shtesë, të cilin Izraeli ka premtuar t’i japë, sipas Price.

Organizata e shtatë që Izraeli sulmoi të enjten, Unioni i Bordeve të Punëtorëve të Shëndetësisë, u ndalua nga Izraeli të operonte në Bregun Perëndimor në vitin 2020. /tesheshi.com/


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]