Home Rajon & Botë Kreu i FMN-së paralajmëron recesion të mundshëm në Evropë

Kreu i FMN-së paralajmëron recesion të mundshëm në Evropë

by 05
0 comment

Parashikimet ekonomike globale mbeten të pasigurta, tha kreu i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), duke paralajmëruar se ndërprerjet e mëtejshme në furnizimin me gaz të Evropës mund të shtyjnë shumë ekonomi në recesion.

Në një postim në blog përpara takimit të ministrave të financave të G20 të kësaj jave, Kristalina Georgieva tha se pushtimi rus i Ukrainës ka përkeqësuar ndjeshëm parashikimet ekonomike dhe se FMN do të shkurtojë parashikimet për 2022 dhe 2023.

Georgieva tha javën e kaluar se fondi, për herë të tretë këtë vit, do të shkurtonte parashikimet e mëparshme për rritje prej 3.6 për qind në vitin 2022 dhe se ajo nuk mund të përjashtonte një recesion vitin e ardhshëm.

Parashikimet e reja do të publikohen më vonë në korrik, pasi FMN uli parashikimin e rritjes me pothuajse një pikë përqindje të plotë në prill.

Georgieva tha se lufta po shkakton një tragjedi humanitare dhe se goditjet shoqëruese po ngadalësojnë rritjen dhe po rrisin çmimet, duke kërcënuar të shtyjnë 71 milionë njerëz të tjerë në varfëri ekstreme.

“Qeveritë duhet të bëjnë gjithçka që munden për të ulur inflacionin e lartë … sepse inflacioni i lartë i qëndrueshëm mund të prishë rimëkëmbjen dhe të ulë më tej standardet e jetesës, veçanërisht për më të cenuarit,” tha Georgieva. /tesheshi.com/


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]