Home Lajme KOSOVË/ Trusti i humb mbi 170 milionë euro për nëntë muaj

KOSOVË/ Trusti i humb mbi 170 milionë euro për nëntë muaj

by 05
0 comment

Mbi 170 milionë euro.

Kaq para janë humbur nga janari e deri në shtator nga Fondi i Kursimeve Pensionale të Kosovës.

Kështu njofton Banka Qendrore e Kosovës përmes publikimit të Raportit për Sistemin Financiar.

Në raport thuhet se vlera e përgjithshme e Fondeve të Trustit është mbi 2.3 miliardë euro.

Në anën tjetër në Kuvendin e Kosovës do të bëhet edhe një tentativë për ta tejkaluar Projektligjin që ua mundëson qytetarëv tërheqjen e 30 përqind të kursimeve, pasi që kishte dështuar herën e parë në muajin qershor.

Tërheqjen e 30 përqindëshit e kishte kundërshtuar partia në pushtet, Lëvizja Vetëvendosje.

E pas kësaj ishte organizuar një peticion ku qytetarët i ishin përgjigjur masivisht.

Mbi 17 mijë nënshkrime janë pranuar si të vlefshme nga ana e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.

MË TË LEXUARATTË FUN


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
  • 1
  • 2
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]