Home Lajme Raportimet pompoze për covid-19, rezultojne pasojat e para. ShBA listoi Kosovën vend me rrezikë!

Raportimet pompoze për covid-19, rezultojne pasojat e para. ShBA listoi Kosovën vend me rrezikë!

by 05
0 comment

Qendra e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve përditësoi kategorinë e saj të rrezikut “të lartë” për udhëtime të hënën me pesë vende dhe ndërpreu programin e saj COVID për anijet turistike.

Agjencia tha në faqen e saj të internetit se do të vazhdojë të publikojë udhëzime për anijet e lundrimit, por programi i saj vullnetar për monitorimin e anijeve turistike përfundoi efektivisht të hënën, shkruan CNN, transmeton lajmi.net.

Në listën e saj të vendeve të rrezikut të lartë shkaku i COVID-19, u futën vendet e Amerikës së Jugut, Kolumbia dhe Paraguai, të cilat kaluan në kategorinë e nivelit 3 të rrezikut “të lartë” së bashku me Irakun në Lindjen e Mesme dhe Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut në Ballkan.

Niveli 3 u bë niveli më i lartë për sa i përket nivelit të rrezikut në prill pasi CDC rishikoi sistemin e tij të vlerësimit për rrezikun nga Covid-19 për udhëtarët.

Përcaktimi zbatohet për vendet që kanë pasur më shumë se 100 raste për 100,000 banorë në 28 ditët e fundit.

Niveli 2 dhe Niveli 1 konsiderohen respektivisht me rrezik “të moderuar” dhe “të ulët”.

Kosova u ngjit me dy shkallë këtë javë nga Niveli 1. Katër të tjerët ishin renditur më parë si Niveli 2.


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]