Home Lajme Kosovarët renditen në vendin e tretët në Gjermani për nga numri i punëtorëve të huaj

Kosovarët renditen në vendin e tretët në Gjermani për nga numri i punëtorëve të huaj

by 05
0 comment

Numri i emigrantëve nga vendet jashtë Bashkimit Evropian që udhëtojnë drejt BE-së me lejeqëndrim të përkohshëm me qëllim të sigurimit të një jetese më të mirë, është rritur. Bazuar në numrin e përgjithshëm të personave me leje të përkohshme qëndrimi në Gjermani dhe kryesisht, me qëllime punësimi, Kosova rradhitet e treta pas Indisë dhe Bosnje-Hercegovinës

Kosova gjendet në mesin e shteteve me numër më të madh të punëtorëve joantarë të BE-së.

Numri i emigrantëve nga vendet jashtë Bashkimit Evropian që udhëtojnë drejt BE-së me lejeqëndrim të përkohshëm me qëllim të sigurimit të një jetese më të mirë, është rritur.

Bazuar në numrin e përgjithshëm të personave me leje të përkohshme qëndrimi në Gjermani dhe kryesisht, me qëllime punësimi, Kosova rradhitet e treta pas Indisë dhe Bosnje-Hercegovinës.

Sipas Zyrës Federale të Statistikave të Gjermanisë, Destatis, numri i punëtorëve që emigruan në Gjermani gjatë dhjetë vjetëve të fundit është trefishuar.

Ambasada e Gjermanisë në Prishtinë ka bërë të ditur se për procedurën e shortit në dhjetor të vitit 2021 ka pranuar, gjithsej, 56 mijë e 639 aplikime për viza.


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]