Home Mix Këta janë dhjetë emrat dhe mbiemrat më të shpeshtë në Kosovë

Këta janë dhjetë emrat dhe mbiemrat më të shpeshtë në Kosovë

by 05
0 comment

Në Kosovë ka emra karakteristikë, por janë disa emra të zakonshëm që dominojnë për një kohë relativisht të gjatë.

Në dhjetor të vitit 2017, Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) kishte publikuar “Emrat dhe mbiemrat në Kosovë”. Të dhënat në këtë publikim ishin paraqitur sipas bazës së grumbullimit të të dhënave nga Regjistrimi i Popullsisë së Kosovës, i kryer në vitin 2011.

Së paku deri në vitin 2018, emri më i zakonshëm nga gjinia femërore në vend ishte emri Fatime. Gjithsej 8 626 persona e kishin këtë emër.

Ndërsa te meshkujt, emri më i shpeshtë dilte emri Bajram.

Sa i përket mbiemrave, Krasniqi rezultonte mbiemri më i shpeshtë në Kosovë me më shumë se 58 199 persona që e mbanin këtë mbiemër.

Një raport i tillë publikohej për herë të parë nga ASK-ja.


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]