Home Mix Jeta në një shkëmb 40 metra të lartë: një nga vendet më paqësore në botë/Video/

Jeta në një shkëmb 40 metra të lartë: një nga vendet më paqësore në botë/Video/

by 05
0 comment

Shtylla e Jetës ose Shtylla e Kaçit është një monolit natyror gëlqeror në fshatin me të njëjtin emër në perëndim të Gjeorgjisë, i cili është i rrethuar nga lugina e lumit Kachura.

Është rreth 40 metra e lartë dhe në majë të shtyllës së Kaçit gjenden mbetjet e kishës së Shën Maksimit Rrëfimtarit, e cila daton në shekullin e 9-të ose të 10-të, një kriptë, një bodrum vere dhe mbetjet e një fortifikimi të dikurshëm.

E gjithë hapësira në majë zë vetëm 150 metra katrorë dhe duke qenë se nuk ka ashensor, mund të ngjitesh aty vetëm duke përdorur duar, këmbë dhe pak fat.

Prandaj, nuk është për t’u habitur që ndërtesat në majë janë lënë pas dore për një kohë të gjatë.


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
  • 1
  • 2
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]