Home Rajon & Botë Izraelitët vrasin një palestinez pranë Kudsit

Izraelitët vrasin një palestinez pranë Kudsit

by 05
0 comment

Një palestinez u vra në një sulm të forcave izraelite në Kudsin veriperëndimor, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë me shkrim nga Ministria palestineze e Shëndetësisë thuhet se Dawud Mahmood Khalil Rayyan, 42 vjeç, vdiq si pasojë e një plumbi në zemër në zjarrin e hapur nga ushtarët izraelitë në vendbanimin Beyt Dakku në veriperëndim të Kudsit.

Sipas informacioneve të marra nga dëshmitarët okularë, ushtarët izraelitë bastisën vendbanimin Beit Dakku në veriperëndim të Kudsit dhe dje u kontrollua shtëpia e palestinezit, i cili dyshohet se tentoi të “shkelte me automjet”.

Pas bastisjes, ndodhi një incident mes forcave izraelite dhe dhjetëra palestinezëve në rajon. Forcat izraelite përdorën plumba të vërtetë dhe plumba gome, si dhe gaz lotsjellës në incident.

Gjithashtu u vra një palestinez që dyshohet se tentoi të “shkelte me automjet” në qytetin e pushtuar Ramallah në Bregun Perëndimor.

Forcat izraelite, të cilat kryejnë bastisje të shpeshta në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe Kudsin Lindor, po arrestojnë palestinezë me akuza të ndryshme. Herë pas here shpërthejnë incidente mes banorëve palestinezë dhe ushtarëve izraelitë, të cilët reagojnë ndaj bastisjeve.


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
  • 1
  • 2
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]