Home Lajme Ish-ambasadori: Serbia është kërcënim për paqen në Ballkan, jo Kosova

Ish-ambasadori: Serbia është kërcënim për paqen në Ballkan, jo Kosova

by 05
0 comment

Ish-ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie ka reaguar ndaj disa deklarimeve të presidentit serb, Aleksandar Vuçiq.

Vuçiq deklaroi së fundmi se “do të mbrojë popullin serb në Kosovë nëse NATO nuk do ta bëjë një gjë të tillë”. Duke aluduar në një sulm nga autoritet kosovare mbi pakicën serbe në veri të Kosovës.

Por, deklarimet e presidentit serb i ka demantuar ish-ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie. Ai e ka quajtur Serbë si luftënxitëse.

“Luftë nxitje në Ballkan nga Vuçiq. Mos gaboni, Serbia është kërcënimi real për paqen këtu, jo Kosova. KFOR, forca paqeruajtëse e NATO-s, do të bëjë punën e saj. Kjo është një histori e shkruar mire”, ka shkruar ai në rrjetin shoqëror “Twitter”.

Në fillim të javës, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, u takuan në kryeqytetin evropian në një përpjekje të radhës për të nënshkruar një ujdi, por takimi përfundoi pa një marrëveshje.


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]