Home Rajon & Botë Guardian: Perëndimi, me skenar për një sulm bërthamor rus

Guardian: Perëndimi, me skenar për një sulm bërthamor rus

by 05
0 comment

Zyrtarët perëndimorë janë të angazhuar në “planifikim të kujdesshëm” pas konfliktit në Ukrainë për të parandaluar kaosin dhe panikun në vendet e tyre nëse Rusia përdor një bombë bërthamore në ose afër Ukrainës, raporton The Guardian.

Edhe pse një krizë bërthamore konsiderohet e pamundur, një burim i tha gazetës britanike se zyrtarët ndërkombëtarë po shqyrtojnë planet për të ofruar mbështetje emergjente dhe siguri për popullsinë që ka frikë nga përshkallëzimi bërthamor.

Qeveritë janë të angazhuara në “planifikimin e zgjuar për një sërë skenarësh të mundshëm”, tha një zyrtar perëndimor, i cili foli për gazetën me bazë në Londër në kushte anonimiteti.

Fushatat publike dhe madje edhe ushtrimet e organizuara shkollore në SHBA, Britaninë e Madhe dhe Gjermaninë Perëndimore gjatë Luftës së Ftohtë se si t’i mbijetosh luftës bërthamore u kritikuan dhe u tallën për sugjerimin e tyre se ishte e mundur të mbijetohej një konflikt bërthamor i përgjithshëm, edhe pse në këtë në këtë rast, fokusi duhet të jetë në parandalimin e panikut për shkak të frikës nga një përshkallëzim i pakontrolluar bërthamor, i cili do të çonte në shënjestrimin e kryeqyteteve, shkruan Guardian.

Komentet “thellësisht të papërgjegjshme” të Putinit

Me Moskën duke pësuar pengesa në fushën e betejës në Ukrainë që nga shtatori, presidenti rus Vladimir Putin ka rritur retorikën bërthamore dhe tha muajin e kaluar se do të përdorte “të gjitha mjetet në dispozicion” për të mbrojtur territorin rus, sipas gazetës britanike.

Një zyrtar perëndimor tha se komentet e presidentit rus për përdorimin e armëve bërthamore ishin “thellësisht të papërgjegjshme” dhe se asnjë vend tjetër nuk po fliste për këtë.

Duke i bërë jehonë mesazheve të mëparshme nga SHBA, zyrtari tha se çdo përdorim i armëve bërthamore “do të çonte në pasoja të rënda për Rusinë, si dhe për të gjithë të tjerët”, tha gazeta. /tesheshi.com/


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
  • 1
  • 2
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]