Home Mix Francezja 24-vjeçare Elodle Moreno pranoi Islamin në Türkiye

Francezja 24-vjeçare Elodle Moreno pranoi Islamin në Türkiye

by 05
0 comment

Francezja 24-vjeçare Elodle Moreno, e cila kishte ardhur për pushime në Tekirdağ të Türkiyes, u konvertua në Islam dhe mori emrin “Sibel”, transmeton Anadolu Agency (AA).

Moreno, e frymëzuar nga një shoqe e saj në Tekirdağ, filloi të hulumtojë rreth fesë islame.

Duke vendosur të bëhej muslimane më vonë, Moreno aplikoi tek Myftiu i Provincës.

Në Myftini u mbajt një ceremoni konvertimi për Morenon. Myftiu i Tekirdağ-ut, İsmail İpek, i cili dha informacione për parimet themelore të Islamit në ceremoni, përgëzoi vajzën e re që vendosi të bëhet muslimane.

Elodle, e cila deklaroi shehadetin (fjalët e dëshmisë), pranoi Islamin në prani të dëshmitarëve dhe mori emrin “Sibel”.

Myftiu Ipek i dha Sibelit një “çertifikatë konvertimi”, Kuran dhe libra të ndryshëm fetarë.


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]