Home Rajon & Botë FMN: Një dimër i ashpër, trazira sociale në Evropë!

FMN: Një dimër i ashpër, trazira sociale në Evropë!

by 05
0 comment

Një dimër i ashpër mund të çojë në trazira sociale në Evropë, ku pushtimi rus i Ukrainës ka çuar tashmë në pasoja të rënda ekonomike dhe frikë nga një recesion, tha të mërkurën Kristalina Georgieva, gruaja qw drejton Fondin Monetar Ndërkombëtar (FMN).

Ajo theksoi se për shkak të situatës aktuale, Banka Qendrore Evropiane duhet të balancojë me kujdes luftën kundër inflacionit duke mbajtur parasysh “domosdoshmërinë e ruajtjes së ekonomisë”.

“Sigurisht që ekziston frika e një recesioni në disa vende, dhe edhe nëse nuk ndodh, do të duket sikur është këtë dimër”, tha Georgieva.

“Nëse Nëna Natyrë vendos që nuk dëshiron të bashkëpunojë, dhe dimri është i ashpër, mund të ketë trazira sociale”, tha Georgieva. /tesheshi.com/


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]