Home Rajon & Botë Erdoğan përsërit se Turqia do të jetë qendër e gazit natyror – VIDEO

Erdoğan përsërit se Turqia do të jetë qendër e gazit natyror – VIDEO

by 05
0 comment

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se Turqia do të jetë një qendër e gazit natyror pasi ka rënë dakord me presidentin rus, Vladimir Putin, raporton Anadolu Agency (AA).

“Turqia do të jetë një qendër edhe për gazin natyror. Në takimin tonë të fundit, ne ramë dakord me Putinin për këtë çështje. Ne do të formojmë një qendër këtu me gazin turk që vjen nga Rusia”, tha presidenti Erdoğan në takimin e grupit të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti) në Ankara.

“Dhe, me fjalët e tij, Putin e njoftoi botën se Evropa mund të marrë gazin natyror të saj nga Turqia”, shtoi Erdoğan.

Presidenti turk tha se shqetësimet në vendet perëndimore po rriten mes krizave energjetike, duke shtuar se Turqia“nuk ka një problem të tillë”.

Javën e kaluar, në margjinat e samitit të Konferencës për Ndërveprim dhe Masat e Ndërtimit të Besimit në Azi (CICA) të mbajtur në Astana të Kazakistanit, Erdoğan dhe Putin zhvilluan një takim me dyer të mbyllura, ku presidenti rus kishte propozuar ndërtimin e një qendre të gazit natyror në Turqi.

Pas takimit, presidenti Erdoğan njoftoi se Ankaraja dhe Moska do të punojnë së bashku në ndërtimin e një qendre të gazit natyror në rajonin e Trakës së Turqisë pas një propozimi rus.


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
  • 1
  • 2
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]