Home Mix Eko-xhamia në Ballkan që pritet të inagurohet nga Erdogan

Eko-xhamia në Ballkan që pritet të inagurohet nga Erdogan

by 05
0 comment

“Të gjithë njerëzit me mendje, zemër dhe shpirt të hapur janë të mirëpritur në xhaminë e re dhe qendrën islame në Sisak, pavarësisht nga feja e tyre,” i tha Hina-s kryeimami i Sisakut, Alem Crnkiç përpara hapjes ceremoniale të kompleksit fetar, në të cilin aty do të mbërrijw të enjten Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan.

Qendra e re Islame mbulon një sipërfaqe prej rreth 2600 metra katrorë dhe është qendra e tretë e tillë në Kroaci, pas Zagrebit dhe Rijekës. Kroacia ka gjithashtu një xhami më të vogël në Gunja, e para dhe më e vjetra në vend, dhe një qendër më të vogël islame në Umag.

“Ndërtimi i një xhamie në Sisak është një ëndërr shumë brezave të muslimanëve në Sisak dhe Sisak-Moslavina County,” tha Crnkiç.

Më shumë se 55 vjet pas krijimit të idesë dhe pesë vjet pas fillimit të ndërtimit, pas ngatërresave burokratike, pandemisë dhe tërmeteve që ngadalësuan procesin, Qendra Islame hapet të enjten me një ceremoni solemne ku merr pjesë edhe kreu i shtetit kroat, delegacioni turk i kryesuar nga Erdogan, si dhe një numër diplomatësh dhe zyrtarësh të lartë.

Tashmë në fundjavë, pas hapjes Qendra organizon ditë të hapura në mënyrë që të gjithë banorët e Sisakut dhe të interesuarit të mund ta vizitojnë atë. “Qëllimi ynë më i rëndësishëm është të kemi kontakt me komunitetin shoqëror”, thekson imami.

Një e pesta e kompleksit i kushtohet hapësirës së lutjes, dhe pjesa tjetër, rreth dy mijë metra katrorë, është e destinuar për të gjithë.

“Nëse muslimanët do të donin ta ndërtonin këtë objekt për vete, ata do të ndërtonin vetëm një xhami”, tha Crnkiç.

“Ne mirëpresim të gjithë njerëzit me mendje, zemër dhe shpirt të hapur, pavarësisht nga përkatësia fetare, të gjithë ata që janë të hapur për të takuar dhe njohur të tjerët”, theksoi imami i ri i Sisakut.

E veçanta e xhamisë së Sisakut është qëndrueshmëria e saj energjetike, prandaj edhe quhet “ekoxhamia” e parë në këtë pjesë të Evropës. Qendra panele diellore dhe një termocentral fotovoltaik 30 kilovat orë.

Crnkiç thekson se është veçanërisht i gëzuar që xhamia ka edhe aspekt ekologjik, sepse njerëzimi “po merr gjithnjë e më shumë paralajmërime se sa është armiku i tij dhe si do ta shkatërrojë veten” nëse nuk mendon për mjedisin.

Ardhja e Erdoganit nuk është një nder vetëm për Kroacinë, por edhe për Sisakun, i cili nuk e kujton ardhjen e “një personi të një profili të tillë që menaxhon disi proceset globale në këtë kohë dhe botë të trazuar”, thotë Crnkiç, duke iu referuar rolit të Presidenti turk si ndërmjetës midis Ukrainës dhe Rusisë. /tesheshi.com/


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]