Home Rajon & Botë E djathta italiane dhe ajo serbe, edhe Kosova në planet e tyre

E djathta italiane dhe ajo serbe, edhe Kosova në planet e tyre

by 05
0 comment

Stefano Pavesi, këshilltar i partisë italiane Lega Nord (Liga e Veriut) në Milano, gjatë një prej vizitave të tij në Kosovë, ka bërë një fotografi me fëmijët serbë nga enklavat e Kosovës, të cilën më pas e ka publikuar në profilin e tij në Facebook, duke iu drejtuar Greta Thunberg.

Më pas ai ka shkruar se bashkëmoshatarët e saj nga Kosova nuk kanë mundësi të lundrojnë me anije dhe të bëjnë xhiron e botës, të merren me problemet e shkaktuara nga ndryshimet klimatike dhe të takohen me përfaqësues të Kombeve të Bashkuara, d.m.th. me ata vendet e të cilëve bombarduan shtëpitë e fëmijëve serbë në vitin 1999.

Në foton tjetër, ky deputet i ri, dikur anëtar i organizatës militante Lealta e Azione, së bashku me Milica Gjurgjeviç Stamenkovskin, kryetare e partisë Zavetnici dhe së fundmi deputete e Kuvendit të Serbisë, mban një T- bluzë që thotë “Kosova është Serbi”.

Janë foto më interesante nga turneu i tij serb që u zhvillua në verën e vitit 2019. Mirëpo, një nga më interesantet ka ndodhur në zyrën e ish-drejtorit për Kosovë, ambasadorit aktual të Serbisë në SHBA, Marko Gjuriç, kur ky politikan Italian, njëherësh me mission humanitar, e ka takuar atë. Detajet e atij takimi nuk janë të njohura për opinionin serb dhe ka qenë vetëm një nga takimet me zyrtarë serbë, të cilit i kanë paraprirë një sërë vizitash të tjera në Serbi dhe Kosovë që kanë vite që po vazhdojnë.

Nga lufta për të pambrojturit e parë ndaj urrejtjes dhe diskriminimit

Organizata humanitare Una voce nel silenzio (Zëri në heshtje) ka ndihmuar pakicat e cenueshme në vendet që janë prekur ose janë prekur nga lufta për gati një dekadë. Përveç aksioneve humanitare që kanë organizuar deri më tani për të ndihmuar enklavat serbe në Kosovë, kjo organizatë, president i së cilës është Stefano Pavesi, ka organizuar aksione të ngjashme në Palestinë, Siri dhe Armeni.

Bëhet e ditur se në vitin 2019 këta humanitarë kanë nisur aksionin për ndërtimin e një hapësire kulturore në Hoçën e Madhe, në jugperëndim të Kosovës. Aktualisht po bëhet mbledhja e ndihmave humanitare për “Fëmijët e Donbasit”, të cilët, siç theksojnë organizatorët e kësaj fushate, përjetojnë padrejtësi që bota perëndimore e shpërfill.

Po të anashkalojmë të kaluarën e këtij politikani perspektiv, puna e tij humanitare do të ishte ndoshta e paprecedentë, nëse ai do të tregohej edhe human kur bëhet fjalë për komunitetin rom në Milano, kundër të cilit aktualisht po bën një fushatë të ashpër. Bëhet fjalë për lagjen Quarto Oggiaro të Milanos, ku rreth njëqind familje rome nga Rumania dhe Bosnja u vendosën në apartamente qeveritare. Këta njerëz u shpërngulën këtu pasi u shkatërrua kampi i tyre aty pranë ku jetonin. Tani Pavesi avokon që ata të dëbohen nga ato banesa, sepse siç thotë ai, vjedhin, merren me drogë dhe shqetësojnë pjesën tjetër të popullsisë.

Ai gjithashtu ka kundërshtuar vazhdimisht ndërtimin e xhamive të reja në Itali, duke pretenduar përhapje ekstremizmi.

Prej disa vitesh, Stefano Pavesi ka qenë në partinë e Matteo Salvinit, kreut të Ligës së Veriut dhe ministër në qeverinë e re të djathtë të Giorgia Melonit. Lufta e tij për të drejtat e pakicave, shqetësimi për traditën, fenë dhe familjen është evidente, por në të njëjtën kohë mbulon me sukses përhapjen e papenguar të urrejtjes, diskriminimit dhe intolerancës.

Të gjitha rrugët e neofashistëve, nga Beogradi në Romë

Përveç shqetësimit të tij për pakicat dhe vlerat progresive, Pavesi është parë disa herë në të kaluarën në takime dhe forume të një organizate tjetër, lëvizjes neofashiste CasaPound, idetë e së cilës bazohen në kundërshtimin e politikës së Bashkimit Evropian kur ajo ka të bëjë me pranimin e refugjatëve nga vendet islame, për të drejtat e grave për abortin dhe për të drejtat më të mëdha të anëtarëve të komunitetit LGBT.

Bëhet e ditur se një nga anëtarët e kësaj lëvizjeje u arrestua në vitin 2018 kur qëlloi dhe plagosi gjashtë emigrantë afrikanë, ndërsa një grup i këtyre militantëve rrahën një të ri të veshur me bluzë me simbole antifashiste në Romë në vitin 2019. Në të njëjtin vit, kreu i së djathtës serbe, Misha Vaçiç, vizitoi kryeqytetin italian, kur ishte në tubimin e të djathtëve “Evropa jonë” që u mbajt më 29 maj në Romë. Ajo u organizua nga Roberto Fiore, lideri i ish-partisë së ekstremit të djathtë Forca e Re (Forza Nuova), i cili më vonë u arrestua dhe partia e të cilit u shpërbë pas sulmit në selinë e organizatës sindikale CGIL më 9 tetor të vitit të kaluar.

Vaciç ishte gjithashtu i ftuar në mbledhjen e anëtarëve të Aleancës për Paqe dhe Liri (Alleanza per la Pace e Liberta), një parti evropiane, presidenti i së cilës ishte gjithashtu Roberto Fiore dhe që mbledh partitë politike ultra të djathta nga Bashkimi Evropian. Më pas ai u takua edhe me drejtues të organizatave të djathta nga Gjermania, Bullgaria, Franca, Greqia, Spanja, Polonia dhe vende të tjera. Lideri i së djathtës serbe, i cili ende nuk e ka kaluar pragun e hyrjes në parlament, me atë rast ka publikuar në profilin e tij në Instagram një fjalim nga Roma, në të cilin shihet duke përshëndetur në ajër me dorën e djathtë të zgjatur.

Megjithatë, Vaçiç e përshkroi gjestin e tij si një “përshëndetje romake”, e cila rezultoi në një miqësi midis këtij djathtisti serb dhe liderit të partisë Forza Nuova. Disa muaj më vonë në Beograd, Aleanca për Paqe dhe Liri në Hotel Moskva të Beogradit, më 26 shtator mblodhi të djathtët ekstremë nga e gjithë Evropa. Ngjarja që kaloi pa u vënë re nga publiku serb dhe që sipas Giorgio Fruscione, analist në Institutin Italian për Politika Ndërkombëtare ISPI, kishte për qëllim të bashkonte evropianët e djathtë në Kosovë vitin e ardhshëm.

Mirëpo, një tubim i tillë nuk u zhvillua, pasi Roberto Fiore u arrestua një muaj më vonë, për shkak të trazirave që kishte shkaktuar në Romë.

Fashizmi i mijëvjeçarit të tretë

Kur zgjedhjet në Itali ishin gjithnjë e më të sigurta se do të mbaheshin, një nga liderët e lëvizjes CasaPound, Simone de Stefano, u largua nga kjo organizatë fashiste dhe kaloi në partinë Fratelli d’Italia të drejtuar nga kryeministrja aktuale, Giorgia Meloni. Po kështu, anëtarët e ish-partisë Forza Nuova, e cila nuk ekziston më, janë bërë anëtarë të partive të krahut të djathtë që fituan shumicën në zgjedhjet parlamentare të mbajtura së fundmi në Itali.

Sigurisht që as atëherë nuk ka munguar përkrahja nga Beogradi. Vetëm një ditë para zgjedhjeve në Itali, më 24 shtator, u mbajt një tubim në klubin e njohur të Beogradit 451, vend ku mblidhen grupet ultra të djathta.

Këtë herë, asgjë e pazakontë, të ftuarit ishin nga Italia. Disi më të rinj dhe me ide të freskëta, përfaqësues të Bllokut Studentor (Bloço Studentesco), që është dega rinore e CasePound, u takuan me forcat e reja të të djathtëve serbë.

Në atë takim folën Sergio Filaçhioni, lideri i Bllokut Studentor dhe Marko Gajinoviç, përfaqësues i Klubit 451, i cili është i lidhur me grupet e ekstremit të djathtë Zentropa Srbija dhe Fronti Kombëtar Serb. Nuk dihet se në këtë tubim, i cili ka qenë i mbyllur për publikun, ka marrë pjesë edhe Misha Vaçiç. Megjithatë, ndoshta jo sepse dihet se në atë kohë ai ishte vëzhgues i referendumit të paligjshëm në zonat pro-ruse të Ukrainës.

Një trend me të cilin përballet e gjithë Europa

Ndërsa Zentropistët e përshkruajnë veten si socialistë nacionalistë që luftojnë kundër komunizmit, liberalizmit, ateizmit, demokracisë, LGBT-ve dhe Judaizmit për hir të ringjalljes së kombit serb, Gajinoviç tha në këtë takim se ata në thelb janë anarkistë, por se janë të fiksuar pas qendër ekstreme.

Në fotot e publikuara nga ky klub në rrjetin social Telegram, në njërën nga bluzat e veshura nga një prej të pranishmëve në këtë event shihet simboli i kryqit kelt dhe slogani “Krenaria e bardhë” si simbol i grupeve neonaziste. Në përshkrimin e fotos shkruhet: “Ishte një moment përballjeje mes ideve të liderëve të rinj serbë dhe italianë”. Idetë për të cilat qëndrojnë këto forca të reja fashiste dhe për hir të, siç thonë ata, ruajtjes së identitetit europian që kërcënohet nga globalizimi, liberalizmi dhe migrantët nga Lindja e Mesme dhe Afrika.

Është e qartë se e djathta ekstreme po përjeton një lloj rilindjeje në Evropë. Ka një lidhje mes të djathtës ekstreme italiane dhe organizatave neofashiste nga Serbia, por edhe nga vende të tjera të Evropës Lindore. Këto kohë krize janë shumë të favorshme për mbijetesën e saj dhe bashkëpunimi i ndërsjellë i ultra të djathtës në të gjithë Evropën, siç janë gjërat, do të jetë gjithnjë e më i fortë. /tesheshi.com/


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
  • 1
  • 2
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]