Home Rajon & Botë Daniel Serwer: Amerikanët, lojëra të çuditshme në Ballkan!

Daniel Serwer: Amerikanët, lojëra të çuditshme në Ballkan!

by 05
0 comment

Amerikanët anulojnë vizitat ministrore të Kosovës me zyrtarë amerikanë.

Uashingtoni kërkon që kryeministri i Kosovës të shtyjë vendimin për targat e Kosovës në komunat veriore të vendit të tij me shumicë serbe, pa garanci se vonesa e mëtejshme do të sjellë pajtueshmëri.

E gjithë kjo duket e shkëputur, ndoshta edhe e rastësishme dhe e parëndësishme. Por nuk është asgjë nga këto.

Gjithçka lidhet me Beogradin – shkruan profesori Daniel Serwer në blogun e tij të fundit.

Ai kujton se për administratën e Bidenit, Beogradi është “vija e fillimit”.

Serwer na kujton se presidenti aktual amerikan “ishte një përkrahës i fuqishëm i luftës së Kosovës për çlirimin nga Serbia”.

“Por ai ka vendosur shumë kohë më parë se Beogradi është më i rëndësishmi në Ballkan.

Unë dëshmova në Senat më shumë se 15 vjet më parë para tij. Ai e bëri të qartë se mbështet hyrjen e Serbisë në procesin e anëtarësimit në BE, edhe pse në atë kohë ishte e qartë se vendi nuk plotësonte asnjë kusht.

Biden besonte se drejtimi evropian i Serbisë do të ishte kufizues për atë vend”, shkruan Serwer.

Ai shprehet se kur erdhi në Shtëpinë e Bardhë, Ballkanin ia la Departamentit të Shtetit.

Dhe në atë institucion, “njerëzit kyç besojnë se presidenti i Serbisë është serioz në lidhje me vendimin e vendit të tij për t’u anëtarësuar në BE”.

Gjithashtu, ata janë seriozisht të shqetësuar për përmirësimin e gjendjes së serbëve në vendet fqinje.

 Pacifikimi i Serbisë është bërë qëllimi i politikës amerikane”, shkruan Serwer.

Ai pretendon se Gabriel Escobar së fundmi ka pritur një diplomat serb i cili ka shfrytëzuar rastin për të bërë komente jashtëzakonisht jodiplomatike për Malin e Zi.

Serwer gjithashtu thekson qëndrimin se Departamenti i Shtetit mbështet nismën e panevojshme dhe përçarëse të Vuçiçit – Ballkani i Hapur.

Analisti i njohur amerikan i situatës ballkanike thekson se ka pak fakte se Vuçiç është serioz për BE-në.

Përparimi i atij vendi drejt Brukselit është në nivel teknik, por nuk ka përparim në të ashtuquajturën Kriteret e Kopenhagës.

“Serbia ka bërë pak përparim në këto fusha, e në disa ka ecur prapa.

 Ajo gjithashtu nuk ka arritur të harmonizojë politikën e saj të jashtme me atë të BE-së, veçanërisht por jo vetëm në lidhje me sanksionet kundër Rusisë”.

Më pas ai paralajmëron se regjimi i Vuçiçit përmes “botës serbe” po zbaton projektin e bashkimit. Njëlloj si plani botëror rus i Vladimir Putin.

“Vuçiç kërkoi dhe më së shumti arriti dominimin ndaj komuniteteve serbe në Kosovë, Mal të Zi dhe Bosnjë. Në të tre vendet, “lufta hibride” e Rusisë po e ndihmon Serbinë të avokojë për ndarjen de facto nëse jo de jure të atyre vendeve. Vuçiç synon të kufizojë autoritetin e strukturave shtetërore të fqinjëve të tij dhe të krijojë një nivel të mesëm qeverisjeje të dominuar nga serbët.

Ky është thelbi i ‘problemit të targave’’.

Serwer thekson më tej se Amerika, pas përfundimit të Luftës së Ftohtë, shpresonte për një Evropë të tërë dhe të lirë.

“Kjo nuk do të ndodhë së shpejti. Evropa është e ndarë midis sferës së NATO-s në perëndim dhe sferës së dominuar nga Rusia në lindje.

Serbia zgjedh të mbetet në sferën e dominuar nga Rusia, së bashku me Bjellorusinë dhe atë që Moska mund të mbajë në Ukrainë, Moldavi dhe Gjeorgji.

Beogradi shpreson gjithashtu të ruajë fluksin e fondeve të pranimit në BE që merr nga Brukseli.

Ajo supozohet të financojë përgatitjet për anëtarësimin eventual, por Serbia po e përdor atë për të nxitur ekonominë e saj të dominuar nga shteti.

Niveli i qeverisjes në shtetet fqinje të kontrolluara nga serbët do të jetë veçanërisht i dobishëm për Moskën.

Rusët do ta përdorin atë për të destabilizuar anëtarët aktualë dhe të ardhshëm të NATO-s. Kjo do ta bëjë të rrezikshëm zgjerimin e mëtejshëm të Aleancës”, analizon më tej Serwer.

Duke iu përgjigjur pyetjes se çfarë nuk shkon me politikën e Uashingtonit në Ballkan, ai përgjigjet se ajo është e konceptuar keq sepse bazohet në supozime të gabuara për ambiciet evropiane të Serbisë dhe aktivitetet e saj në juridiksionet fqinje. /tesheshi.com/


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
  • 1
  • 2
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]