Home Lajme Çmimi i derivateve të naftës për sot

Çmimi i derivateve të naftës për sot

by 05
0 comment

Çmimi maksimal i lejuar për shitjen e naftës nga pompat e derivateve në Kosovë është 1.74 euro për litër, për benzinë është 1.61 euro ndërsa çmimi maksimal për shitjen e gazit është 0.78 euro.

Kështu ka njoftuar, Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë respektivisht Departamenti për Rregullimin e Tregut të Naftës.

Çmimi i naftës ka qenë i njëjtë edhe në tri ditët e fundit, ndërsa çmimi për benzinë sot është dy centë më i ulët sesa dje.

Sipas njoftimit, çmimet e lartcekura vlejnë për datën 20 korrik 2022 prej orës 10:00 dhe janë valide 24 orë nga data dhe ora e publikimit.

Nëpërmjet Udhëzimit Administrativ, Qeveria e Kosovës ka përcaktuar se marzha tregtare e lejuar (fitimi) për naftëtarët në Kosovë është 2 centë për litër për shitësit me shumicë dhe 12 centë për litër për ata me pakicë.

Udhëzimi i cili mbetet në fuqi për 30 ditë, rendit edhe masat tjera mbrojtëse si detyrimet për ministrinë  përgjegjëse që merret me tregun e naftës, subjektet, shitësit dhe institucionet tjera të cilat janë përgjegjëse për mbikëqyrjen e zbatimit të këtij vendimi.


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]