Home Rajon & Botë Cilat janë pikëpamjet e Charles-it III për Lindjen e Mesme?

Cilat janë pikëpamjet e Charles-it III për Lindjen e Mesme?

by 05
0 comment

Mbreti Charles III, siç njihet tani, është bërë automatikisht kreu i monarkisë pas vdekjes së nënë së tij, Mbretëreshës Elizabeth II.

Në moshën 73-vjeçare, ai është trashëgimtari më jetëgjatë në historinë britanike.

Familjes mbretërore britanike i kërkohet me kushtetutë të qëndrojë larg çështjeve politike, por kur bëhet fjalë për rajonin e Lindjes së Mesme, nuk është sekret që Charles ka kultivuar marrëdhënie të ngushta me familjet sunduese të shteteve të Gjirit për dekada.

Ai gjithashtu ka shprehur simpatinë për palestinezët që jetojnë nën pushtimin izraelit.

Ja çfarë dimë për mendimet e tij për çështjet kyçe në rajon:

Roli në promovimin e eksporteve britanike të armëve në Lindjen e Mesme

Sipas raportit, Charles ka luajtur një rol kyç në rritjen e eksporteve të armëve në Mbretërinë e Bashkuar drejt monarkive në shumën prej 14.5 miliardë paund (16.8 miliardë dollarë) gjatë dekadës së fundit.

Që nga kryengritjet e Pranverës Arabe në 2011, Charles ka mbajtur 95 takime me tetë shtete të Lindjes së Mesme, fuqia dhe kontrolli i të cilëve u kërcënuan për pak kohë nga protestat.

Megjithatë, sipas një libri prej 300 faqesh të titulluar “Charles at Seventy: Thoughts, Hopes and Dreams”, botuar në 2018, Charles thuhet se u tha ministrave britanikë se ai nuk dëshironte të përdorte më lidhjet e tij në Gjirin për të shitur armë në emër të kompanive britanike në Lindjen e Mesme.

Simpati për popullin palestinez

Në udhëtimin e tij të parë zyrtar në Bregun Perëndimor të pushtuar në janar 2020, Charles shprehu dhimbje dhe pikëllim ndërsa dëshmoi “vuajtjet” nga popullsia palestineze nën pushtimin izraelit.

Gjatë një fjalimi në Betlehem, Charles tha: “Dëshira ime më e madhe është që e ardhmja të sjellë liri, drejtësi dhe barazi për të gjithë palestinezët, duke ju mundësuar përparim “.

TV Sky News raportoi në atë kohë se fjalimi ishte “miratimi më i madh që një anëtar i familjes mbretërore ka shprehur ndonjëherë për palestinezët”.

Sipas Jobson, Charles beson se konflikti izraelito-palestinez është “shkaku kryesor i armiqësisë dhe “helmi” i tij në të gjithë botën islame.

Marrëdhënie të ngushta me shtetet arabe të Gjirit

Lidhjet e rëndësishme të Charles III me shtetet e Gjirit janë forcuar nga dekada të marrëdhënieve të respektit midis familjes mbretërore britanike dhe familjeve sunduese të Gjirit.

Por ai shpesh e ka gjetur veten në polemika kur bëhet fjalë për pranimin e donacioneve monetare.

Këtë vit u zbulua se midis viteve 2011 dhe 2015, ish-kryeministri i Katarit, Sheikh Hamad bin Jassim bin Jaber Al-Thani personalisht i dha atij tre milionë euro para të gatshme, disa prej tyre në çanta pazari.

Zyra e Charles tha se paratë i ishin dorëzuar një prej organizatave të tij bamirëse, e cila kishte kryer administrimin e duhur të fondeve dhe kishte dhënë garanci se të gjitha proceset e duhura ishin ndjekur.

Megjithatë, në atë kohë një burim i lartë mbretëror shtoi gjithashtu se ai nuk do të pranonte më shuma të mëdha parash për bamirësinë e tij.

Vitin e kaluar, një hetim nga Policia Metropolitane e Londrës zbuloi se bashkëpunëtori më i ngushtë i Charles, Michael Fawcett, koordinoi përpjekjet për t’i dhënë nderime mbretërore dhe madje shtetësi britanike miliarderit saudit Mahfouz Marei Mubarak bin Mahfouz, i cili dhuroi më shumë se 1.5 milion £ (dy milion dollarë) për projektet e rinovimit me interes të veçantë për princin e atëhershëm.

Kundërshtimi i Luftës në Irak të vitit 2003

Libri, i shkruar nga Robert Jobson në bashkëpunim me Clarence House, “Zyra e Charle”s, përmbante gjithashtu një seri zbulimesh rreth pikëpamjeve të mbretit mbi luftën e Irakut të vitit 2003.

Jobson shkroi se Charles ishte një kundërshtar i vendosur i pushtimit të Irakut të udhëhequr nga SHBA në 2003 dhe se ai ishte “i zhytur në dëshpërim” për mbështetjen e kryeministrit të atëhershëm britanik Tony Blair për luftën dhe mund të ishte përpjekur ta sfidonte atë nëse do të kishte qenë mbret.

“Ai u tha figurave politike dhe atyre në rrethin e tij të ngushtë se e konsideronte administratën Bush ‘të tmerrshme’ dhe kritikoi atë që ai e shihte si mungesë aftësie dalluese të Blair,” shkroi Jobson. /tesheshi.com/


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]