Home Rajon & Botë Turqia, Saudia dhe Egjipti do t’i bashkohen BRICS?

Turqia, Saudia dhe Egjipti do t’i bashkohen BRICS?

by 05
0 comment

Përveç Argjentinës dhe Iranit, të cilat tashmë kanë shpallur synimin e tyre për t’u bashkuar me BRICS, tre vende të tjera po përgatiten të paraqesin një kërkesë për t’u bashkuar me koalicionin e fuqive ekonomike në zhvillim, raporton një gazetë ruse.

Sipas Isvestia, duke cituar një zyrtar të lartë me njohuri për procesin, Princi i Kurorës Mohammed bin Salman po “konsideron seriozisht t’i bashkohet” koalicionit, i cili shihet si një kundërpeshë e fortë ndaj Perëndimit. Çështja e anëtarësimit të vendit të tij në BRICS u diskutua edhe në samitin e BRICS (Brazili, Rusia, India, Kina dhe Afrika e Jugut) të mbajtur në fund të qershorit në Pekin.

Turqia dhe Egjipti kanë treguar gjithashtu interes për BRICS, vuri në dukje gazeta ruse, duke shtuar megjithatë se çështja e anëtarësimit të tyre eventual nuk ishte në tryezë në samitin e fundit.

Informacioni për përfshirjen e mundshme të vendeve të lartpërmendura në koalicion është konfirmuar nga Poornima Anand, presidente e Forumit Ndërkombëtar BRICS. Anand e quajti zgjerimin e mundshëm një hap pozitiv që ka të ngjarë të rrisë ndikimin e koalicionit globalisht.

Ministria e Punëve të Jashtme ruse konfirmoi për Izvestia se në seancën e fundit u vendos që të nisin diskutimet për procesin e zgjerimit të BRICS, ku do të përfshihen edhe kriteret e anëtarësimit të vendeve në fjalë.

“Pasi të arrihet një marrëveshje mbi këto çështje, të pesë anëtarët duhet të vendosin se kur të fillojnë diskutimet për kandidatët individualë,” tha përfaqësuesi i BRICS i Rusisë, Pavel Knyazev.

I pyetur për mundësinë e anëtarësimit të Turqisë, Egjiptit dhe Arabisë Saudite, diplomati vuri në dukje se Rusia e sheh pozitivisht interesin e të gjitha vendeve, megjithatë është ende herët për të folur për orarin e një pranimi pasi nuk janë bërë njoftime zyrtare dhe kriteret.

“Tani për tani ne e dimë se disa vende kanë shprehur interesin e tyre dhe ne e mirëpresim këtë. Gjithçka do të varet se kur do të shpallet zyrtarisht ky interes dhe kur do të biem dakord për kriteret”. /tesheshil.com/


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]