Home Lajme Bie çmimi i arit në Kosovë

Bie çmimi i arit në Kosovë

by 05
0 comment

Një gram i arit në Kosovë aktualisht blihet me çmim nga 45 deri në 50 euro.

Kështu deklaroi kryetari i Shoqatës së Artarëve, Enver Pakashtica, i cili tha se nga java e kaluar është regjistruar rënie e çmimit të këtij metali të çmuar.

“Nga java e kaluar është 2 për qind më lirë. Një javë më parë shitej me çmim 50 euro e tutje, kurse tash shitet 45-50 euro. Diferenca e çmimit është te puna e dorës – te dizajni”, u shpreh ai.

Pakashtica në emisionin “Portofol” në Klan Kosova FM, tha se nga mbyllja si pasojë e pandemisë së COVID-19 ari ka regjistruar një ngritje të çmimit rreth 15 për qind.

“Ari ka regjistruar ngritjen më të ulët nga marsi i 2020-ës deri më sot. Në ngritjen e çmimit kanë ndikuar krizat ekonomike, politikat e shteteve të ndryshme, luftërat si ajo në Ukrainë. Prandaj ka pasur ngritje të çmimit në berzë”.

Më tej ai shtoi se në vend nuk ka rezerva të arit nëpër banka.


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]