Home Rajon & Botë Biden në Izrael: S’duhet të jesh hebre për të qenë sionist!

Biden në Izrael: S’duhet të jesh hebre për të qenë sionist!

by 05
0 comment

Presidenti amerikan Joe Biden mbërriti të mërkurën për të vizituar Izraelin, në kuadër të turneut treditor në rajon, vizita e tij e parë në Izrael në rolin e Presidentit të SHBA.

Izraeli është ndalesa e parë e Bidenit në një turne treditor gjatë të cilit ai do të vizitojë gjithashtu Palestinën dhe Arabinë Saudite.

Biden zbarkoi në aeroportin Ben Gurion në Tel Aviv me Air Force 1, ku u prit zyrtarisht nga presidenti izraelit Isaac Herzog, kryeministri Yair Lapid dhe ish-kryeministri i vendit Naftali Bennett.

Kryeministri izraelit Lapid tha se vizita e Biden ishte jo vetëm zyrtare, por edhe një “vizitë personale”, pasi siç tha ai, “marrëdhëniet me Izraelin kanë qenë gjithmonë personale”.

Duke iu drejtuar Bidenit, Lapid tha:

“Ju dikur e përshkruanit veten si një sionist. Ju thatë se nuk duhet të jeni hebre për të qenë sionist. Kishit të drejtë. Ju jeni një sionist i madh dhe një nga miqtë më të mirë të Izraelit ndonjëherë.”

Gjatë fjalimit të tij, Biden tha se ishte i lumtur që ishte përsëri me miqtë e tij dhe se ishte një nder për të që të vizitonte shtetin e pavarur hebre të Izraelit.

Ai kujtoi fjalët e tij gjatë vizitës së tij të mëparshme në Izrael: “Unë thashë atëherë dhe e them përsëri tani: nuk duhet të jesh hebre për të qenë sionist”.

Ai theksoi se kjo është vizita e tij e dhjetë në Izrael në karrierën e tij.

“Tani si president, mund të them me krenari se marrëdhëniet tona me shtetin e Izraelit janë më të thella dhe më të forta”, tha Biden dhe vazhdoi:

“Me këtë vizitë, ne forcojmë më tej lidhjen tonë. Ne theksojmë angazhimin e palëkundur të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ndaj sigurisë së Izraelit, duke përfshirë punën së bashku me Izraelin në sistemet më të avancuara të mbrojtjes në botë.”

Ai nënvizoi se do të vazhdojë të përmirësojë integrimin e Izraelit në rajon.

“Për të thelluar bashkëpunimin tonë ekonomik në Lindjen e Mesme dhe Indo-Paqësorin, ne do të zgjerojmë angazhimet si ‘Samiti i ri I2U2’ i cili do të bashkojë SHBA-në, Izraelin, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Indinë. Paqe më e madhe, stabilitet më i madh, Marrëdhëniet më të mira janë thelbësore për të gjitha kombet në rajon”, tha Biden.

Ai gjithashtu theksoi se gjatë kësaj vizite do të diskutojë mbështetjen për zgjidhjen me dy shtete.

“Ndërsa e di se kjo nuk do të ndodhë në të ardhmen e afërt, për mendimin tim kjo mbetet mënyra më e mirë për të siguruar liri, prosperitet dhe demokraci të barabartë për izraelitët dhe palestinezët”, tha Biden.

Duke vënë në dukje se do të vizitojë Muzeun Historik të Holokaustit Yad Vashem për të “nderuar dhe për të mos harruar kurrë” hebrenjtë që humbën jetën në Holokaust, Biden nënvizoi se do të vazhdojë të luftojë kundër helmit të antisemitizmit. /tesheshi.com/


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]