Home Rajon & Botë Ambasadorët e NATO-s mblidhen nesër, Polonia “e vendosur” ta aktivizojë Nenin 4

Ambasadorët e NATO-s mblidhen nesër, Polonia “e vendosur” ta aktivizojë Nenin 4

by 05
0 comment

Ambasadorët e NATO-s do të takohen nesër me kërkesë të Polonisë mbi bazën e Nenit 4 të aleancës, kanë thënë për Reuters-in dy diplomatë evropianë, raporton “SkyNews”.

Sipas Nenit 4 të traktatit themelues të aleancës, anëtarët mund të ngrenë çdo çështje brengosëse, veçanërisht ndaj sigurisë së një vendi anëtar, transmeton Klankosova.tv.

Një nga diplomatët tha se NATO-ja do të veprojë me kujdes dhe nevojitet kohë për të verifikuar se si ndodhi saktësisht incidenti.

Nëse ndodh kështu, do të konfirmonte konsensusin midis një numri ekspertësh të cilët sugjeruan se nuk ka gjasa që aleanca të zgjedhë të përdorë Nenin 5 – i cili ka të ngjarë të përfshijë një sulm të drejtpërdrejtë ushtarak hakmarrës ndaj Rusisë, dhe një përshkallëzim dhe zgjerim të madh të konfliktit. /Klankosova.tv


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
  • 1
  • 2
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]