Home Rajon & Botë “Shkeljet e Izraelit në Kuds dhe Bregun Perëndimor janë deklaratë lufte e gjithanshme ndaj palestinezëve”

“Shkeljet e Izraelit në Kuds dhe Bregun Perëndimor janë deklaratë lufte e gjithanshme ndaj palestinezëve”

by 05
0 comment

Autoriteti Palestinez ka deklaruar se rrethimi i qytetit të Nablusit nga ushtarët izraelitë dhe bastisja e Mesxhid al-Aksa dhe qyteteve është një deklaratë e luftës totale kundër popullit dhe qeverisë palestineze, transmeton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësi i Presidencës së Palestinës, Nabil Abu Rudeyne, përmes një deklarate me shkrim në lidhje me shkeljet e Izraelit në Bregun Perëndimor dhe Kudsin e pushtuar prej kohësh, theksoi se këto politika të pamenduara dhe të papërgjegjshme të Izraelit rritën tensionin dhe e çuan popullin në pikën e shpërthimit.

“Kjo politikë nuk do të sjellë siguri dhe stabilitet, përkundrazi, do ta bëjë situatën të rrezikshme. Populli palestinez nuk do ta pranojë vazhdimin e pushtimit”, tha ai.

Rudeyne theksoi se rrethimi 9-ditor në Nablus dhe bastisjet në qytete, fshatra, kampe refugjatësh, Xhaminë e Ibrahimit në qytetin e Khalilit (Hebron) dhe Mesxhid al-Aksa janë një deklaratë e luftës totale ndaj popullit dhe qeverisë palestineze.

Ai deklaroi gjithashtu se presidenti palestinez, Mahmoud Abbas, ndoqi nga afër rrethimin, bastisjet dhe vrasjet e fëmijëve në Nablus dhe paralajmëroi të gjithë kundër pasojave të kësaj politike të ndjekur nga Izraeli.

Rudeyne deklaroi se brezi i ri i Palestinës është më i vendosur dhe më i fortë për t’i dhënë fund pushtimit izraelit dhe se akumulimi i rezistencës palestineze është në gjendje të parandalojë politikat pushtuese dhe marrëveshjet rajonale dhe ndërkombëtare “të dyshimta”.

“Tensionet dhe konfliktet në rajon nuk mund të zgjidhen pa një zgjidhje të drejtë të çështjes palestineze, e cila do të fitojë miratimin e popullit dhe qeverisë palestineze”, shtoi ai.

– Aksione të armatosura në Kudsin Lindor dhe Bregun Perëndimor

Kudsi Lindor i pushtuar dhe Bregu Perëndimor kohët e fundit kanë qenë dëshmitarë të një rritje të incidenteve të armatosura.

Më 8 tetor u vra një oficer i policisë izraelite dhe dy policë u plagosën, njëri në gjendje të rëndë, në një sulm të armatosur ndaj forcave izraelite në pikën e kontrollit në Kampin e Refugjatëve Shuafat në Kudsin Lindor.

Ushtria izraelite, duke argumentuar se Udey Tamimi, i cili dyshohet të jetë i dyshuari i sulmit, u fsheh në kampin e refugjatëve Shuafat, rrethoi kampin dhe lagjet përreth tij për 5 ditë, ku jetojnë rreth 150.000 palestinezë.

Gjithashtu ushtria izraelite bastisi qytetet Nablus dhe Jenin, të vendosura në veri të Bregut Perëndimor të pushtuar, në javët e kaluara dhe më shumë se 10 palestinezë humbën jetën në incidentet.

Një ushtar izraelit u vra në një sulm të armatosur më 11 tetor pranë vendbanimit ilegal hebre “Shavei Shomron” në Bregun Perëndimor verior.

Një grup palestinez që e quan veten “Lions Den (TLD)” mori përgjegjësinë për sulmin në një deklaratë që ata bënë.

Ushtarët izraelitë rrethuan qytetin e Nablusit më 12 tetor.


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
  • 1
  • 2
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]