Home Rajon & Botë Europa e krishterë, e shqetësuar për muslimanët

Europa e krishterë, e shqetësuar për muslimanët

by 05
0 comment

Zyrtarë të lartë të Këshillit të Evropës dhe Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) ranë dakord të martën të ndërmarrin hapa konkretë për të luftuar rritjen e racizmit anti-musliman në Evropë.

Daniel Holtgen, përfaqësuesi i posaçëm i Këshillit të Evropës për krimet antisemitike, anti-muslimane dhe të tjera të intolerancës fetare dhe urrejtjes, mbajti një takim në internet me Ismail Hakki Musa, përfaqësuesin e kryesisë së OSBE-së për të luftuar intolerancën dhe diskriminimin ndaj muslimanëve.

Holtgen postoi në Twitter pas takimit se ata kishin vënë re një rritje shqetësuese të racizmit kundër muslimanëve në Evropë, të ngjashme me rritjen e antisemitizmit.

“Këshilli i Evropës dhe OSBE-ja janë të përkushtuar për të ndalur këtë prirje,” tha ai.

Polonia, kryesia e OSBE-së për vitin 2022, më 27 korrik emëroi ambasadorin turk Musa si përfaqësues personal të kryesisë së OSBE-së për të luftuar intolerancën dhe diskriminimin ndaj muslimanëve. /tesheshi.com/


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
  • 1
  • 2
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]