Home Rajon & Botë Ç’është një “pakt i fshehtë” mes Kinës dhe Vatikanit?

Ç’është një “pakt i fshehtë” mes Kinës dhe Vatikanit?

by 05
0 comment

Vatikani zyrtar njoftoi të shtunën se ka rinovuar një marrëveshje të fshehtë dhe të diskutueshme me Kinën për emërimin e peshkopëve katolikë romakë në atë shtet komunist.

Është hera e dytë që marrëveshja, e cila është ende e përkohshme, zgjatet edhe për dy vite të tjera, që kur u lidh për herë të parë në vitin 2018.

Zgjatja e fundit është pritur me padurim dhe Papa Françesku e përmendi atë në një intervistë ekskluzive me Reuters më 2 korrik.

Marrëveshja është një përpjekje për të lehtësuar një ndarje të gjatë në të gjithë Kinën kontinentale midis klerikëve besnikë ndaj Papës dhe Vatikanit dhe kishës zyrtare katolike kineze, e cila kontrollohet nga shteti.

Papa njihet si kreu

Për herë të parë që nga vitet 1950, të dyja palët e njohën Papën si kreun suprem të Kishës Katolike.

Kritikët, duke përfshirë kardinalin Joseph Zen, 90 vjeç, ish-kryepeshkop i Hong Kongut, e dënuan marrëveshjen si një akt të përbuzjes ndaj autoriteteve komuniste.

Zen aktualisht është në gjyq për regjistrimin e gabuar të Fondit të Ndihmës Humanitare midis 2019 dhe 2021.

Prokuroria pretendon se fondi ka mbledhur në total 34.4 milionë dollarë dhe një pjesë të fondeve të mbledhura i ka përdorur për financimin e “veprimtarive politike dhe jobamirëse”, si donacione për grupet e protestës.

Rritja e kufizimeve të lirisë fetare

Kritikët akuzojnë Vatikanin se nuk ka bërë mjaftueshëm për të mbrojtur publikisht peshkopin Zen, i cili ka thënë në gjykatë se nuk ndihet fajtor.

Marrëveshja mes Vatikanit dhe Kinës ka në fokus bashkëpunimin për emërimin e peshkopëve, ku fjalën e fundit e ka Papa.

Vetëm gjashtë peshkopë të rinj janë emëruar që nga nënshkrimi i marrëveshjes, të cilën kundërshtarët e saj e shohin si dëshmi se ajo nuk po jep efektin e dëshiruar.

Në të njëjtën kohë, kundërshtarët theksojnë rritjen e kufizimeve të lirisë fetare për të krishterët dhe pakicat e tjera fetare në Kinë. /tesheshi.com/


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
  • 1
  • 2
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]