Home Rajon & Botë Analistët: Putini shpreson dhe Evropa i frikësohet një “bishë të re nga Lindja”

Analistët: Putini shpreson dhe Evropa i frikësohet një “bishë të re nga Lindja”

by 05
0 comment

Qeveritë evropiane po përpiqen të parandalojnë reduktimet e energjisë dhe ndërprerjet e energjisë këtë dimër, dhe nëse do të kenë sukses në këtë do të varet nga diçka mbi të cilën nuk kanë kontroll: moti.

Analistët thonë se presidenti rus Vladimir Putin shpreson për një dimër të ftohtë ose një periudhë më të gjatë të ftohtë të ashpër pas pezullimit të eksporteve të gazit në Evropë për shkak të mbështetjes evropiane për Ukrainën. Një tjetër dimër i ftohtë si 2010/2011, ose një valë më e gjatë akulli nga Arktiku si “Bisha nga Lindja”, e cila goditi Evropën Perëndimore nga Siberia në vitin 2018, mund të shkaktojë probleme që mund të dobësojnë vendosmërinë evropiane për të ndihmuar Ukrainën.

“Një armë energjie ka një plumb në tytë dhe ai sapo e gjuajti atë,” tha Eliot A. Cohen, një historian lufte dhe ekspert sigurie në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare në Universitetin Johns Hopkins. “Evropianët do të përjetojnë më të keqen këtë dimër”, tha ai për AFP.

Mbushja e rezervave strategjike

Në shumë vende, familjeve u kërkohet të ulin temperaturën në termostatet e tyre dhe kompanitë të kursejnë energji si plan i BE-së që të reduktojnë konsumin e gazit këtë dimër me 15 për qind krahasuar me mesataren.

Në muajt e fundit, vendet evropiane kanë mbushur me shpejtësi rezervat strategjike duke blerë gaz me çmime rekord, ndër të tjera, nga Algjeria, Katari, Norvegjia dhe SHBA.

Depot evropiane tani janë pothuajse plot, deri në pothuajse 90 për qind të kapacitetit, që është një siguri e madhe për konsumatorët dhe kompanitë që mbështeten në gaz për ngrohjen e shtëpive, zyrave dhe fabrikave.

“Evropa është në një pozicion të mirë për të përballuar dimrin në kushte normale të motit,” tha Alireza Nahvi, një ekspert në konsulencën e energjisë Wood Mackenzie.

Parashikimet tremujore

Duke pasur parasysh se sa është në rrezik, parashikimet sezonale të motit janë bërë shumë të rëndësishme dhe tregtarët dhe politikëbërësit po i kushtojnë vëmendje të veçantë raporteve nga Qendra Evropiane për Parashikimet e Motit me Diapazore të Mesme, e financuar nga BE.

Shërbimi i tyre i Ndryshimeve Klimatike Copernicus prodhon parashikime tremujore që vlerësojnë gjasat e modeleve të ndryshme të motit në kontinent, duke përdorur një superkompjuter që përpunon të dhënat nga shërbimet kombëtare të motit.

“Ne kemi qenë vërtet të zënë për javët e fundit,” tha Carlo Buontempo, drejtor i Shërbimit të Ndryshimeve Klimatike Copernicus, përpara publikimit të parashikimit të tyre nëntor-janar.

“Këtë vit ka një interes të qartë gjeopolitik për këtë çështje,” shtoi ai.

Një Atlantik i ngrohur

Edhe pse është ende herët për të dhënë parashikime të besueshme të dimrit, indikacionet e hershme tregojnë se do të jetë përgjithësisht i ngrohtë, por me rrezikun e ftohjeve të hershme në nëntor dhe dhjetor.

Kur fillon dimri, drejtimi i erës është i rëndësishëm. Nëse kemi erëra të forta lindore dhe borë mbi Evropë nga mesi i nëntorit deri në dhjetor, kjo sigurisht që do të ndikojë në kërkesën, çmimet dhe gjeopolitikën e gazit”, shpjegoi Buontempo.

Nga ana tjetër, pas një vere të nxehtë rekord në Evropë, Oqeani Atlantik është më i ngrohtë se zakonisht, kështu që temperaturat duhet të jenë më të larta kur erërat fryjnë nga perëndimi.

“Unë qëndroj pranë faktit se ka të ngjarë të jetë një dimër më i ngrohtë në përgjithësi, por ka më shumë gjasa që të ketë periudha më të ftohta në fillim,” shtoi ai.

Niveli i inventarit, një faktor i rëndësishëm

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë po teston aftësinë e Evropës për të kaluar këtë dimër pa gazin rus. Me temperatura mesatare dhe me kusht që kërkesa për gaz këtë vit të jetë rreth nëntë për qind më e ulët se mesatarja, ai beson se kontinenti do ta kalojë dimrin pa ndërprerje të mëdha.

“Nëse nuk kemi fare gaz rus dhe dimri është rreth 10 për qind më i ftohtë se mesatarja, kjo do të ushtrojë presion mbi sistemin evropian të gazit,” paralajmëroi Gergely Molnar, analist i gazit IEA.

Një faktor tjetër i rëndësishëm do të jetë niveli i inventarit. Edhe pse magazinat tani janë mbushur me rreth 90 për qind, jo i gjithë ai gaz mund të përdoret. Ndërsa furnizimet pakësohen, presioni bie, që do të thotë se 30 përqindëshi i fundit është i vështirë për t’u përdorur.

Vala e vonë e ftohtë, “Thembra e Akilit”

Një valë e vonë e ftohtë në shkurt ose mars, kur presioni do të jetë i ulët, përshkruhet nga agjencia në një raport të fundit si “thembra e Akilit e sigurisë evropiane të gazit”.

 Molnar theksoi gjithashtu se koha është gjithnjë e më e rëndësishme për burimet e rinovueshme të energjisë, të cilat përbëjnë një pjesë në rritje të përzierjes energjetike evropiane.

“Episodi për t’u mbajtur mend është ‘Bisha nga Lindja’, e cila vërtet tregoi se sa i cenueshëm mund të jetë një sistem gazi ndaj një goditjeje të fortë të ftohtë,” tha ai. /tesheshi.com/


Listoni edhe ju te BIZNESET E FERIZAJT

You may also like

Leave a Comment

Rreth nesh!

Zeropese.com është medium në pronësi të Media 05 BI.
Është themeluar me 2 qershor 2014.
Media zeropese.com është medium i pavarur me qëllim të informimit të ngjarjeve të nivelit lokal dhe rajonal, nxitjes së iniciativave për veprim!
  • 1
  • 2
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]